Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcejpl

BIP

LITERY

KONTRAST

Stawiamy na kosmos! w Śląskim Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego budowane będą podzespoły do satelitów i statków kosmicznych!

pobierz pdf

Śląskie Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego w Czechowicach-Dziedzicach będzie produkować specjalistyczne panele satelitarne do Satelity SpaceBus NEO. Satelita, która w przyszłym roku trafi w przestrzeń kosmiczn będzie ważyła około 6 ton i posłuży m.in. do przesyłu sygnału telewizyjnego. Wszystko dzięki nawiązanej niedawno współpracy z Thales Alenia Space – europejskim gigantem technologii kosmicznych!

Śląskie Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego od kilku lat prowadziło transfer technologii w wytwarzaniu tych paneli. Dzięki temu Thales Alenia Space, duży koncern kosmiczny, europejski, przekonał się, że potrafimy wykonywać takie panele. Spełniamy wszystkie wymogi jakościowe – mówił Bartłomiej Płonka, prezes zarządu ŚCNTPL.
Wymagania w stosunku do elementów satelit są bardzo wysokie, bo muszą być one dostosowane do specyficznych warunków panujących w kosmosie.
To z czego jest wykonany panel do budowy satelity związane jest z tym na jakiej wysokości, na której orbicie ten satelita się porusza. Im satelita jest dalsza od ziemi, tym są cięższe warunki temperaturowe, nie klimatyczne, bo tam takowych nie ma, natomiast ta różnica temperatur powstająca pomiędzy oddziaływaniem słonecznym, a byciu satelitą w cieniu, czyli powiedzmy od – 00 do +190 stopni, ona tak naprawdę determinuje, jakie materiały są używane do budowy satelit – mówił mgr inż. Tomasz Adadyński, Zakład Struktur Kompozytowych w ŚCNTPL.

Nawiązana współpraca sprawi, że firma stworzy nowe miejsca pracy.

Mamy nadzieję, że przyciągniemy jeszcze parę osób, kilku inżynierów do pracy tutaj, no w sektorze, myślę innowacyjnym tak, żeby nie musieli oni szukać pracy ciekawej poza regionem – mówi Bartłomiej Płonka, prezes zarządu ŚCNTPL.