2014-11-04

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Władysława Suleckiego

7 października br., na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego "Gliwice" przy ul. Bojkowskiej 37, odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą Władysławowi Suleckiemu - górnikowi, gliwiczaninowi, działaczowi opozycyjnemu w czasach PRL. Uroczystość poprzedził panel dyskusyjny, zorganizowany przez Muzeum w Gliwicach, w auli drewnianej na terenie Nowych Gliwic.


Władysław Sulecki urodził się w 1931 r. w Dobrzejewicach koło Lipna. W czasie II wojny światowej uczestniczył w ruchu oporu na Mazowszu. Na początku lat 50. przeniósł się na Górny Śląsk. Pracował jako górnik w KWK Gliwice. Od 1977 r. współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a następnie Komitetem Samoobrony Społecznej KOR. Był członkiem redakcji pisma „Robotnik” (wraz z m.in.Bogdanem Borusewiczem, Janem Lityńskim, Heleną i Witoldem Łuczywo, Henrykiem Wujcem) oraz współzałożycielem – wraz z Kazimierzem Świtoniem – pierwszych w powojennej Polsce, powstałych w 1978 r., Wolnych Związków Zawodowych Górnego Śląska. Wraz z najbliższą rodziną był wielokrotnie zatrzymywany, bity, brutalnie szykanowany i zastraszany przez Służbę Bezpieczeństwa.
W 1979 r. został zmuszony do opuszczenia Polski. Wyjechał do RFN, gdzie zmarł w 2004 r. w Hagen.

galeria zdjęć

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.