GAPR

O Centrum

Infrastruktura techniczna Śląskiego Centrum Naukowo – Technologiczne Przemysłu Lotniczego składa się z dwóch zasadniczych elementów:

Laboratorium struktur kompozytowych, które zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem kompletnych struktur kompozytowych lub ich elementów.

Laboratorium badań materiałów, którego zakres prac badawczych obejmuje próby statyczne i zmęczeniowe kompletnych konstrukcji lub ich elementów.

W laboratorium struktur kompozytowych cykl wytwarzania kompozytów można rozpocząć już od zaprojektowania i modelowania przyszłego wyrobu zarówno w formacie 2D, jak i 3D wykorzystując do tego celu najnowocześniejsze narzędzia oparte na platformie Siemens PLM (m.in. NX - zintegrowany pakiet aplikacji CAD/CAM/CAE) kompatybilne ze wszystkimi maszynami, którymi dysponujemy.

Cykl wytwarzania struktur kompozytowych odbywa się w technologii autoklawowej w oparciu o nowoczesny park maszynowy na podstawie wykonanych lub otrzymanych projektów i następujący cykl produkcyjny:

W pomieszczeniu czystym spełniającym rygorystyczne kryteria przechowywania i używania preimpregnatów znajduje się zespół urządzeń chłodząco–mrożących. W pomieszczeniu tym zainstalowany jest również cyfrowy ploter tnący wyposażony w urządzenie podająco–odbierające taśmę prepreg bezpośrednio pod głowice tnącą, dla której ścieżka generowana jest za pomocą zintegrowanego systemu modelowania 3D. Takie rozwiązanie gwarantuje bardzo wysoką dokładność wycinanych nestingów. Poza tym na stanowiskach roboczych czystego pomieszczenia zainstalowany jest 8 głowicowy system laserowej projekcji VIRTEK umożliwiający precyzyjne ułożenie kolejnych warstw preimpregnatów.

Proces polimeryzacji odbywa się w najnowocześniejszych autoklawach, które zapewniają idealną stabilność temperaturową, ciśnieniową oraz podciśnieniową przeprowadzanych procesów, a najnowszej generacji automatyka sprawia, że urządzenia te są niezwykle energooszczędne co znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów procesu.

Niezbędne w czasie procesu oprzyrządowanie (foremniki, makiety itp.) wykonywane są przy pomocy własnego 5-osiowego centrum frezarskiego CNC. Posiadane urządzenie umożliwia frezowanie bardzo złożonych geometrycznie kształtów i zapewnia bardzo wysoką klasę dokładności wykonywanych powierzchni.

Spolimeryzowane i obrobione wyroby kompozytowe poddawane są szczegółowej kontroli, począwszy od oględzin wizualnych, pomiaru zgodności wymiarowej z dokumentacją konstrukcyjną, po wykorzystanie fal ultradźwiękowych przy zastosowaniu defektoskopów ultradźwiękowych.

Dopuszczone przez kontrolę jakości detale trafiają do obróbki wykańczającej a następnie do kabiny lakierniczej posiadającej możliwość wygrzewania elementów do temperatury 250°C.

Na wyposażeniu laboratorium znajduje się także nowoczesne centrum obróbcze, dzięki czemu możemy zaoferować obróbkę CNC stali i aluminium - frezowanie form, wykrojników, matryc, tłoczników, wałków, uchwytów, obudów, kół zębatych, elementów konstrukcyjnych, łączników itp.

 

Laboratorium badań materiałów jest innowacyjną jednostką badawczo-rozwojową działającą w ramach infrastruktury Śląskiego Centrum Naukowo- Technologicznego Przemysłu Lotniczego od 01.03.2012 roku. Laboratorium prowadzi prace o charakterze naukowo-badawczym oraz usługowym w następujących obszarach:

  • badania wytrzymałościowe (statyczne i dynamiczne),

  • badania rezonansowe,

  • badania środowiskowe,

  • badania nieniszczące.

Badania wykonywane przez wykwalifikowany personel prowadzone są zgodnie z wymaganiami norm, obowiązującymi procedurami badawczymi, bądź zgodnie z wymaganiami klienta.

Laboratorium badań materiałów posiada wdrożony System Zarządzania zgodny z normą PN-EN ISO/IEC 17025.

W Laboratorium zatrudniony jest wykwalifikowany personel posiadający uprawnienia w zakresie wykonywanych prac.


 

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.