Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


logo unii

pl / en

BIP

LITERY

KONTRAST

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego sp. z o.o.

pobierz pdf

Adres: ul. Nad Białką 25, 43-502 Czechowice-Dziedzice

 

ŚCNTPL sp. z o.o. jest jednym z najnowocześniejszych w Europie ośrodków wytwarzania struktur kompozytowych w technologii autoklawowej wraz z laboratorium badawczym.

 

Główną misją i zadaniem ŚCNTPL sp. z o.o. jest wsparcie przedsiębiorców w zakresie wdrażania nowoczesnych materiałów kompozytowych oraz wzmocnienie polskiego przemysłu lotniczego i kosmicznego na drodze wejścia na nowe rynki zbytu.

Infrastruktura technologiczna uruchomionego pod koniec 2012 roku Centrum została utworzona dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.


Działalność ŚCNTPL Sp. z o.o.
skupia się przede wszystkim na pracach badawczych i wdrożeniowych w zakresie wytwarzania komponentów kompozytowych przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii wymaganych przez przemysł lotniczy i kosmiczny. Kompozyty wytwarzane są z  wstępnie zaimpregnowanych żywicą tkanin (tzw. prepregów) utwardzanych w technologii autoklawowej, co sprawia, że gotowe elementy charakteryzują się wysoką jakością oraz ścisłymi parametrami zaprogramowanymi przez technologów na etapie projektowania wyrobu.
W dalszej kolejności ŚCNTPL Sp. z o. o. świadczy usługi wytwarzania elementów kompozytowych o wysokim poziomie innowacyjności (co najmniej na skalę krajową). Wysoki poziom innowacyjności sprawia, że odbiorcami tych usług są głównie producenci statków powietrznych (samolotów, szybowców, dronów) producenci statków kosmicznych (przede wszystkim satelitów) oraz producenci ekskluzywnych samochodów.

Infrastruktura techniczna Śląskiego Centrum Naukowo – Technologiczne Przemysłu Lotniczego, na bazie której realizowane są usługi, składa się z dwóch zasadniczych elementów:

  1. Zakład Struktur Kompozytowych, który zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem kompletnych struktur kompozytowych lub ich elementów – to właśnie tutaj powstają kompozyty znajdujące zastosowanie w najnowocześniejszych branżach.
  2. Laboratorium Badań Materiałów, którego zakres prac badawczych obejmuje próby statyczne i zmęczeniowe kompletnych konstrukcji lub ich elementów – tutaj testowana jest jakość wykonanych elementów kompozytowych oraz prowadzone są prace badawcze na rzecz przedsiębiorstw wdrażających nowe produkty i rozwiązania technologiczne – głównie dla przemysłu samochodowego, lotniczego i kosmicznego.

ŚCTNPL Sp. z o. o. realizuje szereg własnych projektów badawczo – rozwojowych, których celem jest opracowanie nowych produktów oraz wzrost kompetencji firmy. To właśnie m.in. tym działaniom ŚCNTPL Sp. z o. o. stało się obecnie jedynym w Polsce ośrodkie, gdzie wytwarzane mogę być strukturalne panele przekładkowe z poszyciem aluminowym oraz z włókna węglowego, które służą do budowy głównej konstrukcji satelity.

Galeria