logo unii

pl / en

BIP

LITERY

KONTRAST

NOWE GLIWICE ŚWIĘTOWAŁY! NIE ZABRAKŁO WSPANIAŁYCH ATRAKCJI I DOBREJ MUZYKI!

pobierz pdf

Swoje 10-lecie świętowało w minioną sobotę Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. Zorganizowany z tej okazji Piknik Naukowo Technologiczny PikTech pozwolił wszystkim zainteresowanym zetknąć się ze światem nauki, nowych technologii, ale przede wszystkim z dobrą zabawą! Impreza odbyła się w ramach 3 edycji Festiwalu Innowacji i Technologii.

Przypomnimy, że kompleks „Nowe Gliwice” powstał na ternie Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”. O tym, że kiedyś fedrowano tu węgiel, górnicy przygotowywali się do pracy, a sztygarzy dzielili robotą świadczą odrestaurowane budynki cechowni i maszynowni oraz wagon z ostatnią toną węgla. Dziś to przede wszystkim kolebka firm zajmujących się nowymi technologiami.

Podczas goście Pikniku mogli zajrzeć m.in. do laboratorium pod chmurką. Tu czekały na nich eksperymenty i doświadczenia laboratoryjne, które mogli przeprowadzać razem z naukowcami i studentami Politechniki Śląskiej.   Wśród atrakcji była także kuchnia molekularna, warsztaty rysunku dla dzieci czy zabawa z geodezją. To ciągle nie wszystko. W ślad za sentencją Alberta Einsteina „wyobraźnia ważniejsza jest od wiedzy” chętnych odkrywców „porwaliśmy” w świat magicznych technologii. W programie znalazły się m.in. oculus rift – wirtualna rzeczywistość, pokaz monitoringu, zabawy z robotem Photobnem, kolorowanki 3D, roboty, drony, samochód elektryczny, drukarki 3D, pokaz laminowania ręcznego struktur kompozytowych w technologii autoklawowej. Ponadto można było zasiąść za sterami szybowca Diany, zwiedzić serwerownię Śląskiej Sieci Metropolitarnej oraz zajrzeć do odnowionej Maszynowni na warsztaty prowadzone przez Muzeum w Gliwicach Oddział Odlewnictwa Artystycznego. Podczas warsztatów muzealnych dzieciaki mogły wysłuchać różnych opowieści i legend, zetknąć się z światem innego czasu i przestrzeni: dawnych zakładów przemysłowych, dawnych Gliwic, dawnego Śląska z czasów jego pierwszej świetności oraz wszyscy chętni mogli malować gipsowe repliki – żeliwne plakiety ze scenami z baśni, z wizerunkami cezarów,  królów, królowych, księżniczek, członków rodów panujących i sławnych w XIX stuleciu osobistości. Chętni mogli także skorzystać z ogromu atrakcji w miasteczku cyrkowym. Na małych i dużych gości czekało: malowanie twarzy, karykaturzyści, szczudlarze, żonglerzy, szachy, puzle, gry planszowe wydrukowane w technologii 3D, warsztaty stolarskie, kucyki bicykle i monocykle. Swoich sił można było spróbować na ściance wspinaczkowej, a także uwiecznić swój pobyt u nas w fotobudce.

Wstęp na wszystkie piknikowe atrakcje był bezpłatny.

Ponadto na gości czekała bogata strefa gastronomiczna i dobra muzyka. Piknik trwał do wieczora. Na scenie zagrali zespoły wyłonione w konkursie „Nowe Gliwice- Nowe Brzmienia!” –  zespół KoszauClumsy WarlocksSt. James HotelKurczat oraz Double Blind. Gwiazdą wieczoru był zespół  Lao Che, który jak zwykle rozgrzał swoją publiczność.


Galeria