Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


logo unii

pl / en

BIP

LITERY

KONTRAST

„Nowe Gliwice II” (dawne tereny Fabryki Drutu)

pobierz pdf

Adres: ul. Dubois 45c, 44-100 Gliwice.

 

„Nowe Gliwice II” (dawne tereny Fabryki Drutu) to docelowe centrum biznesowo-kulturalne przy ul. Dubois w Gliwicach dla firm z branż kreatywnych, zajmujących się architekturą, wzornictwem, nowymi technologiami, IT oraz start-up’ów, które powstaje w wyniku rewitalizacji dawnych terenów Fabryki Drutu.

 

Inwestycja ma celu wykreowanie tętniącego życiem kwartału miejskiego, o wysokiej klasy rozwiązaniach architektoniczno-przestrzennych, w miejscu mocno zaniedbanym i niedostępnym. Obszar o powierzchni 2,6 ha, będzie charakteryzować się wysoką jakością przestrzeni publicznej i postindustrialnym charakterem. Najciekawsze stare budynki, zostaną zachowane i odrestaurowane z zachowaniem oryginalnego stylu architektonicznego i nadaniu im nowych funkcji usługowo-biurowych.

Rewitalizacja terenu trwa już od kilku lat. Na obszarze dawnych terenów Fabryki Drutu staraniem Zarządu Spółki, we współpracy z Miastem Gliwice zostało już przeprowadzone w latach 2014-2015 uzbrojenie terenu, rozbiórka części starych, nieestetycznych budowli, usuwanie chwastów architektonicznych, wyznaczenie nowych dróg wewnętrznych oraz doprowadzenie m.in. kanalizacji sanitarnej czy sieci wodociągowej i energetycznej, co z kolei obecnie umożliwia nam dalsze zagospodarowanie tego terenu. Oprócz własnego wkładu pieniężnego, wkładu inwestorów prywatnych, pierwszy etap inwestycji został  zrealizowany z dofinansowania ze środków UE.

W 2016 r. GAPR sp. z o.o.  stała się właścicielem części dawnych terenów Fabryki Drutu i rozpoczęła realizację planu funkcjonalnego zagospodarowania przestrzeni. Zgodnie z nim na dawnych terenach Fabryki Drutu powstanie:

część biurowa dla firm z branży IT i kreatywnej, czyli tych łączących działalność gospodarczą z szeroko rozumianą kulturą  i technologią. Zabudowania dawnej Fabryki Drutu zostaną zaaranżowane na trzy biurowce o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Pierwszy z obiektów ma powstać na bazie zachowanego muru po jednym z poprzemysłowych budynków. Kolejne dwa również będą nawiązywać do przeszłości kompleksu.

  część kulturalna – na dawnych terenach Fabryki Drutu odbywają się imprezy kulturalne i naszym celem jest podtrzymanie i zintensyfikowanie tej działalności kulturalnej. Bliskość Palmiarni, ulicy Zwycięstwa oraz nowo powstałej powierzchni na dachu tunelu DTŚ sprawia, że  Nowe Gliwice 2 traktujemy jako miejsce kameralnych imprez kulturalnych na otwartej przestrzeni.

Od roku 2017 trwają zaawansowane prace projektowe związane z rozbudową i przebudową starej „Siatkarni”. Docelowo budynki te będą pełnić funkcję usługową, ukierunkowaną na działania prospołeczne.
Projektowany kompleks będzie doskonałym miejscem dla eventów, wystaw, zlotów tematycznych, tagów, czy dużych konferencji i koncertów. Rewitalizacja zakłada aktywizację przestrzeni publicznej wokół budynków. Planuje się stworzenie przyjaznej przestrzeni do odpoczynku, spacerów, letnich ogródków kawiarnianych.

Ponadto Spółka pozyskała także pierwszych inwestorówfirmę budowlaną Radbud, która zajmuje się renowacją budynków oraz biuro architektoniczne Projarch z Gliwic.

Wizualizacja Projektu „Nowe Gliwice II”

 

Wirtualne spacery po „Nowych Gliwicach II”