logo unii

pl / en

BIP

LITERY

KONTRAST

A czy Twoja firma jest SMART..?

pobierz pdf

Ponad 50 reprezentantów Regionalnych Obserwatoriów – instytucji wspierających biznes, zebrało się w austriackim Kapfenbergu by rozmawiać o regionalnych innowacjach oraz wspólnych planach na przyszłość.

 

A wszystko z okazji międzynarodowych warsztatów zorganizowanych w ramach europejskiego projektu SMART_watch, którego założeniem jest stworzenie międzynarodowej sieci Regionalnych Obserwatoriów w zakresie inteligentnych specjalizacji. Projekt, za który odpowiedzialne są podmioty z 7 europejskich krajów, rozpoczął się w wakacje zeszłego roku. Do tej pory uczestnicy odwiedzili Gliwice, Lublin, węgierski Debreczyn oraz słoweński Maribor.

 

Warsztaty, które odbyły się 28 i 29 marca na terenie austriackiego uniwersytetu FH Joanneum, miały na celu pogłębianie relacji między Obserwatoriami i wypracowanie planów na przyszłość. Uczestnicy spotkania mieli okazję przy wspólnym stole omówić trapiące ich problemy, poszukać najlepszych rozwiązań i przedyskutować następne cele do zrealizowania. Mogli również nawiązać nowe współprace i poszukać partnerów do kolejnych projektów.

Kolejnym ważnym punktem wydarzenia były lokalne wizyty studyjne. Nowoczesne i całkowicie zaprogramowane linie produkcyjne, perfekcyjnie opanowane zasady bezpieczeństwa przy wysoko termicznym przetwarzaniu metali czy też liczne przykłady doskonałej współpracy między członkami klastra z dziedziny obróbki drewna – te wszystkie tematy zostały poruszone podczas spotkań z lokalnymi przedsiębiorcami. To właśnie wymiana dobrych praktyk w biznesie oraz szukanie wspólnych przyszłych celów do zrealizowania były głównym powodem zorganizowania tych międzynarodowych spotkań.

 

Region Górnego Śląska na spotkaniu reprezentowała Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju z Gliwic, lider projektu SMART_watch. Wraz z nią, w Kapfenbergu pojawili się przedstawiciele ośrodków naukowych – Głównego Instytutu Górniczego, Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM, Instytutu Metali Nieżelaznych oraz klaster MedSilesia.

 

To nie koniec wymiany wspólnych doświadczeń. Następne spotkanie dla przedstawicieli sieci europejskich Regionalnych Obserwatoriów zaplanowano na wrzesień, tym razem we włoskim Piemoncie.