Zagadnienia transportu przyszłości, innowacyjne rozwiązania lotnicze, perspektywy rozwoju sektora kosmicznego oraz przyszłość medycyny spersonalizowanej w Polsce. To właśnie wokół tych obszarów toczyć się będą dyskusje podczas trzeciej już edycji Festiwalu Innowacji i Technologii, który odbędzie się 14 września w Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”. Wydarzeniu będzie towarzyszył Piknik Naukowo-Technologiczny PIK TECH organizowany w dniu 15 września z okazji X-lecia Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”.
Festiwal zainicjuje wystąpienie Sebastiana Kawy – najbardziej utytułowanego pilota szybowcowego w historii, zdobywcy 26 medali mistrzostw świata i Europy. Pierwszego dnia zaplanowano także dwie odbywające się jednocześnie sesje otwarte.
Na dużej scenie odbędą się:
MedicaSilesia
to spotkania ekspertów, praktyków, to dyskusje o światowych trendów w obszarze technologii medycznych i możliwości, szans na udział regionu szczególnie przedsiębiorstw w globalnych łańcuchach wartości. Oprócz dyskusji przykłady wdrożeń oraz omówienie innowacyjnych projektów w obszarze inżynierii medycznej.
Debata Future of the Mobility
z udziałem naukowców i przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego. Tematem przewodnim będą innowacje technologiczne i społeczne w transporcie przyszłości. Podczas dyskusji zaproszeni eksperci/naukowcy przedstawią prognozy związane ze sposobami przemieszczania się oraz ocenią wpływ zmieniającej się sytuacji na rozwój branży automotive, finansów, polityki paliwowej i energetycznej oraz życia społecznego. Spróbują także odpowiedzieć w jakim kierunku zmierza transformacja systemu mobilności osobistej.
Równolegle do sesji pierwszej na małej scenie odbędzie się:
Forum Aerospace
z udziałem przedstawicieli świata nauki i biznesu, których codzienna współpraca jest nieodzowna do tego, aby innowacyjne rozwiązania w rzeczywisty sposób znajdowały zastosowanie w przemyśle. W ramach Forum Aerospace poruszone zostaną tematy dotyczące specyfiki funkcjonowania przedsiębiorstwa w najbardziej innowacyjnych obszarach gospodarki, znaczenia kooperacji z innymi podmiotami z branży, a także perspektyw wsparcia sektora ze strony władz państwowych i samorządowych.
Wydarzeniu pierwszego dnia towarzyszyć będą:
Wystawa innowacyjnych rozwiązań
Na wspólnym stoisku zaprezentowane będą rozwiązania i oferta współpracy jednostek sektora badawczo-rozwojowego oraz uczelni, a także innowacyjnych rozwiązań, które tworzone są przez przedsiębiorstwa w województwie Śląskim. Na stoisku Krajowy Klaster Kluczowy MedSilesia – Śląska Sieć Wyrobów Medycznych, który zrzesza 97 podmiotów, głównie przedsiębiorstw, chcesz poznać ich specjalizacje, kompetencje, dowiedzieć się czym jest LIVING LAB i bezpłatnie skorzystać z jego oferty – MedicaSilesia, to właściwe miejsce.
Innowator Śląska 2017
Panel podsumowujący realizowaną już od dziesięciu lat Inicjatywę promującą innowacyjność w regionie województwa Śląskiego. Tematyka spotkania będzie poruszać zagadnienia związane z tym co dzisiaj nazywamy innowacją, jakie korzyści uzyskały podmioty z wdrożenia rozwiązań innowacyjnych, jaki były problemy z ich wdrażaniem, jakie są perspektywy dla rozwoju firm innowacyjnych, czy innowacje wspierają rozwój, czy raczej są ciężarem dla przedsiębiorstw, oraz tego jakie są ich realne koszty.
Uczestnicy: Laureaci poprzednich edycji konkursu Innowator Śląska. Są to prężnie działające podmioty posiadające praktyczne doświadczenie we wdrażaniu na rynek innowacyjnych produktów, towarów oraz usług.
Panel tematyczny dla przedsiębiorców, jednostek B+R oraz osób zainteresowanych działalnością innowacyjną.
Sesja posterowa
Prezentująca efekty prac trzech projektów realizowanych przez naukowców z Politechniki Śląskiej w kooperacji z międzynarodowymi partnerami:
- ERA-NET Elektromobility CACTUS: Modele i metody oceny i optymalizacji ładowania autobusów elektrycznych;
- ERANET Transport III Future Travelling – GREEN_TRAVELLING: A Platform to Analyse and Foster the Use of Green Travelling Options: Platforma do analizy i wsparcia wykorzystania możliwości Green Travelling.
- ERANET Transport III: Inteligenta platforma do integracji, zarządzania oraz wsparcia pierwszej i ostatniej mili w łańcuchach dostaw: S-MILE.
- ERANET CoFund Electric Mobility Europe – Electric travelling – platform to suport the implementation of elektromobility in Smart Cities based on ICT applications: Electric travelling – platforma wspierająca wdrażanie elektromobilności w inteligentnych miastach w oparciu o aplikacje ICT.
Biznes Mixer
Sesja Biznes MIXER to nie tylko ciekawy wykład „7 grzechów głównych, które popełniasz w startupie”, ale w trakcie sesji przewidziane będą panele Pitch Contest – dotyczące innowacyjnych pomysłów w obszarze medycyny, które prezentowane będą przez start-upy, studentów lub firmy poszukujące partnerów do współpracy.
Biznes Mixer, to praktyczna wiedza, efektywna wymiana kontaktów, dzielenie się wiedzą.
Biznes MIXER to relacje oparte na zasadzie win-win.
Spotkania eksperckie
Bezpłatne konsultacje z ekspertami z zakresu ochrony własności intelektualnej, oznakowania CE, komercjalizacji wyników badań i technologii przedsiębiorstw oraz jednostek B+R
Matechmaking, Spotkania networkingowe
Przestrzeń NETWORKING/MATECHMAKING daje możliwość umówienia spotkania i zaprezentowania swojej oferty współpracy – zarejestruj się, przedstaw swój potencjał do realizacji wspólnych przedsięwzięć. Spotkania, będą sprzyjały efektywnej wymianie kontaktów.
PROGRAM FESTIWALU- 14.09.2018r.
REJESTRACJA www.fi-it.pl
15.09.2018 roku zapraszamy na Piknik Naukowo – Technologiczny PIK TECH, który pozwoli wszystkim zainteresowanym zetknąć się z światem nauki i światem nowych technologii, a piknikowe atrakcje zaszczepią bakcyla fascynacji doświadczeniami naukowymi. Wydarzenie uświetni obchody X-lecia Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”, które swoje „życie” zawdzięcza Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”. Dziś to przede wszystkim kolebka firm zajmujących się nowymi technologiami i do tego świata Państwa zapraszamy!!!
Poprzez prezentację ciekawych doświadczeń i eksperymentów, wydarzenie ma pomóc najmłodszym w zrozumieniu skomplikowanych teorii naukowych i technologicznych. W ramach atrakcji piknikowych nie zabraknie pokazów naukowych z udziałem Politechniki Śląskiej, Biblioteki Miejskiej oraz firm sektora wysokich technologii, a także aktywności sportowych i dobrej rozrywki.
Będzie naukowo, będzie muzycznie i rozrywkowo. Do wspólnej zabawy zapraszamy młodszych i starszych. Wstęp wolny, dostęp do atrakcji bezpłatny!
Atrakcje podczas pikniku:
Laboratorium pod chmurką
Eksperymenty, doświadczenia laboratoryjne warsztaty, które najmłodsi uczestnicy i całe rodziny będą mogli przeprowadzać razem z naukowcami i studentami Politechniki Śląskiej.
W programie: prezentacja metody i zastosowanie analizy ruchu oka, warsztaty malarskie „Dom pełen powietrza”, geometria sznurkiem szyta, samochód elektryczny, zabawa interaktywna dla dzieci przy użyciu sprzętu geodezyjnego, kuchnia molekularna, mózgomania, bezzałogowce, oprogramowania i symulatory.
Partnerzy wydarzenia: Politechnika Śląska.
Namiot wyobraźni
Jak mówił Albert Einstein „Wyobraźnia ważniejsza jest od wiedzy” i bazując na tej sentencji chcemy zabrać małych odkrywców w świat magicznych technologii. Interaktywne zajęcia z animatorami będą okazją do niezapomnianej zabawy połączonej ze zdobywaniem cennej wiedzy.
W programie: W programie m.in. pokazy dronów, robotów, warsztaty konstruktorskie, prezentacja nowoczesnego systemu rozpoznawania twarzy oraz nowoczesnego monitoringu miejskiego i wiele innych. Mali artyści będą mogli coś „zmalować”, na kolorowankach 3D, a później „ożywić” za pomocą specjalnej aplikacji.
Partnerzy wydarzenia:
Biblioteka Miejska, Śląska Sieć Metropolitarna, VALMET, Snap Outdoor – 8A, EMT-Systems.
Maszynownia wyobraźni
Organizatorzy Pikniku zapraszają uczestników do odnowionej maszynowni dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice” celem zwiedzania Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Wyjątkowo bogate zbiory odlewów artystycznych powstałych w Królewskiej Odlewni Żelaza, interaktywna, multimedialna ekspozycja, której zwiedzanie jest swego rodzaju wyprawą do innego świata, innego czasu i przestrzeni: dawnych zakładów przemysłowych, dawnych Gliwic i Śląska, dawnego stylu życia. Ponadto Wszyscy chętni przez cały dzień będą mogli malować gipsowe repliki żeliwnych medalionów z wizerunkami królowych, księżniczek oraz artystek znanych w XIX wieku.
Partnerzy wydarzenia:
Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach.
Przystanek w strefach technologicznych POZNAJMY SIĘ!
Organizatorzy i firmy wysokich technologii, które zdobywają rynki międzynarodowe, z punktem dowodzenia na terenie „Nowych Gliwic” zapraszają na fascynującą podróż w świat wysokich technologii.
W programie m.in. zwiedzanie serwerowni, symulator lotu dronem, pokazy lotu dronów, a także atrakcje dla najmłodszych składanie papierowych samolotów, dmuchańce, zjeżdżalnie. Ciekawscy będą mogli znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące dronów, ich budowy, a mądralińscy spróbować swoich sił w quizie na temat zdrowia.
Partnerzy wydarzenia:
Śląska Sieć Metropolitarna, Flytronic, Kamsoft.
Miasteczko hulanek i swawoli
Pod okiem animatorów, najmłodsi będą mogli uczestniczyć w integracyjnych, wspólnych harcach na świeżym powietrzu. Trzeba będzie pogłówkować, a czasem się zmęczyć. Pobudzimy zmysły, rozśmieszymy oraz zrobimy małe czary-mary. Odrobina szaleństwa jeszcze nikomu nie zaszkodziła!
W programie m.in. miasteczko cyrkowe, pokaz szczudlarzy, spotkanie z karykaturzystą, pokaz iluzji, fotobudka oraz przejażdżki na kucyku. Będzie można spróbować swoich sił w balansowaniu na linie, żonglerce, ściance wspinaczkowej, jazdy na monocyklu i bicyklu. Ale to nie wszystko! Chętnych zapraszamy także do wyścigów zdalnie sterowanych samochodów wydrukowanych w technologii 3D, oraz do wykonania biżuterii z elementów wydrukowanych w technologii 3D. Wszyscy zainteresowani będą mogli stanąć oko w oko z himalaistą Januszem Gołąbem.
Partnerzy wydarzenia:
EMT-Systems, i-System, Snap Outdoor – 8A, VALMET.
Strefa gastronomiczna
Wszyscy odwiedzający w trakcie pikniku zakosztować będą mogli oryginalnych i smacznych potraw serwowanych przez foodtruckowych masterchefów, napić się piwa i zrelaksować w strefie chill out.
„Nowe Gliwice – Nowe Brzmienia!”
Wspólnie spędzony czas umilą koncerty zespołów muzycznych z województwa śląskiego, wyłonionych w drodze konkursu „Nowe Gliwice – Nowe Brzmienia!”, które zagrają na dużej scenie, jako support gwiazdy wieczoru – LAO CHE.
Wstęp wolny, dostęp do atrakcji bezpłatny
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wydarzenia.