Jako, że jeden z oferentów zadał następujące pytania Zamawiający odpowiada jak następuje ::
Pytanie 12.
„Na jakim etapie trwania inwestycji Zamawiający może dokonać wyłączenia z zakresu zamówienia zadań budowlanych stanowiących kompletną całość i wykonać te prace we własnym zakresie. Mówi o tym zapis w punkcie IV.2 SIWP.
Odpowiedź 12.
Zamawiający wykorzysta ww. zapis SIWP wyłącznie na etapie negocjowania zakresu umowy
Pytanie 13.
„Jaki tryb przedłużania terminu realizacji zadania będzie procedowany przez Zamawiającego w przypadku wystąpienia robót dodatkowych lub wystąpienia okoliczności uzasadniających wydłużenie realizacji z przyczyn zależnych w szczególności od Zamawiającego np. konieczność zmiany projektowej – wobec błędów projektanta ?”
Odpowiedź 13.
Zamawiający odpowiada jak następuje:
- Wykonawca w ramach prac podstawowych zobowiązany jest do wykonania w ramach złożonej oferty pełnego zakresu robót, zgodnie z projektem budowlanym. Znajduje to oparcie, m.in. w art. 22 Prawa budowlanego (tekst jedn.: z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.), zobowiązującym kierownika budowy do „…zorganizowania i kierowania budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę…”
- Za roboty dodatkowe uznaje się tylko takie roboty, które nie były przewidziane projektem stanowiącym podstawę określenia przedmiotu zamówienia.
- Zamawiający przypomina, iż zgodnie z zapisami w Rozdziale V. Obowiązki Wykonawcy, punkt 1. Do obowiązków Wykonawcy należy w szczególności : „sprawdzenie dokumentacji technicznej i zgłoszenie ewentualnych niezgodności Zamawiającemu przed przystąpieniem do realizacji i uzyskanie ich wyjaśnienia oraz zatwierdzenia w trybie nadzoru inwestorskiego.
- Zamawiający przypomina, iż zgodnie z zapisami w Rozdziale XVII. Opis sposobu obliczania ceny ryczałtowej; punkt 1. „Cena oferty stanowić będzie ryczałtowe i ostateczne wynagrodzenie Wykonawcy za wykonanie przedmiotu zamówienia, niezależnie od rozmiaru robót budowlanych i innych świadczeń oraz ponoszonych przez Wykonawcę kosztów ich realizacji. oraz punkt 2.”Za ustalenie ilości robót i innych świadczeń oraz sposób przeprowadzenia na tej podstawie kalkulacji ofertowego wynagrodzenia ryczałtowego odpowiada wyłącznie Wykonawca.
mając powyższe na uwadze, Zamawiający będzie procedował ewentualną zmianę terminu i wynagrodzenia jak niżej:
- Pisemne wystąpienie Wykonawcy informujące o konieczności wykonania robót dodatkowych
- Pisemna opinia nadzoru inwestorskiego / inżyniera kontraktu oraz Projektanta co do zasadności wykonania robót dodatkowych
- W przypadku stwierdzenia zasadności wystąpienia Wykonawcy – polecenie wykonania wyceny robót dodatkowych oraz przedstawienia harmonogramu realizacji robót dodatkowych.
- W przypadku braku podstaw do stwierdzenia zasadności wystąpienia Wykonawcy – odrzucenie wniosku
- Weryfikacja przez nadzór inwestorski i inżyniera kontraktu wyceny i harmonogramu robót dodatkowych przedstawionych przez Wykonawcę.
- Negocjacja wyceny i harmonogramu przez Inżyniera Kontraktu i Wykonawcę
- Sporządzenie Protokołu Konieczności
- Akceptacja Protokołu Konieczności przez Zamawiającego
- Sporządzenie i podpisanie albo umowy dodatkowej albo aneksu do umowy podstawowej
- Realizacja robót dodatkowych
Pytanie 14.
„Czy Zamawiający posiada zabezpieczone środki finansowe na realizację inwestycji w całości?”
Odpowiedź 14.
Tak.
Pytanie 15.
„Czy dokumentacja wskazana w załącznikach w sposób kompletny wyczerpuje opis przedmiotu zamówienia?”
Odpowiedź 15.
Jak to wskazano w SIWP Rozdział II, Przedmiot zamówienia , punkt 1. „Przedmiot zamówienia opisany jest w poniższej Specyfikacji Istotnych Warunków Przetargu (SIWP) oraz w dokumentacji budowlanej Zamawiającego.
Pytanie 16.
„Jaki tryb zmiany wynagrodzenia umownego będzie procedowany przez Zamawiającego w przypadku wystąpienia robót dodatkowych lub wystąpienia okoliczności uzasadniających wykonanie robót zamiennych o wartości większej niż roboty przewidziane w pierwotnej dokumentacji, z przyczyn zależnych w szczególności od Zamawiającego np. konieczność zmiany projektowej – wobec błędów projektanta (3) ?”
Odpowiedź 16.
Jak w Odpowiedź 13