Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcejpl / en

BIP

LITERY

KONTRAST

GAPR sp. z o.o. Współorganizatorem Tryptyku w cyklu „Musica Vincit Omnia”

pobierz pdf

Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. jest Współorganizatorem Tryptyku w cyklu „Musica Vincit Omnia” realizowanego w Warszawie w dniach 24 – 27 października 2014 roku.

 

Fundacja im. Andrzeja Markowskiego ma na celu promowanie artystów polskich w kraju i za granicą. Od szeregu lat córka artysty Małgorzata Markowska, kierująca Fundacją, przypomina tę piękną postać w cyklach koncertów zatytułowanych „Musica Vincit Omnia”. Kontynuację tradycji ojca rozumie ona prosto i mądrze, jako umożliwianie publiczności kontaktu z wielką muzyką i jednocześnie z wybitną sztuką wykonawczą. Założenie proste, a jednocześnie trudne w realizacji. Inny aspekt tego festiwalu to wyeksponowanie muzyki polskiej, ukazywanej jednak w kontekście repertuaru europejskiego. Małgorzata Markowska przyzwyczaiła już słuchaczy, że na koncertach organizowanych przez Fundację pojawiali się w poprzednich latach naprawdę wielcy, wśród nich Gustav Leonhardt, Juana Zayas czy słynny Huelgas Ensemble i jego dyrektor artystyczny oraz założyciel Paul van Nevel.

Z okazji 90. rocznicy urodzin wybitnego dyrygenta i kompozytora Andrzeja Markowskiego i 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich w dniach 25-27 października 2014 roku w Warszawie odbędzie się cykl wydarzeń: Tryptyk MUSICA VINCIT OMNIA – Generacje XVIII „polsko-amerykańskie”.

„Cykl MUSICA VINCIT OMNIA Fundacji im. Andrzeja Markowskiego został zainicjowany w roku 1999 w Waszyngtonie. Przed niemal dziesięciu laty pojawił się we Wrocławiu. W 2014 roku zawita do Warszawy. Oba miasta wydają się równie dobrze predestynowane do roli gospodarza, gdyż zarówno Warszawa, jak też Wrocław są kluczowe dla biografii patrona festiwalu i samej fundacji – Andrzeja Markowskiego, wybitnego dyrygenta, kompozytora, organizatora życia muzycznego. MUSICA VINCIT OMNIA – obecnie w formie tryptyku – to zawsze niezwykle osobisty, autorski, dopracowany w detalach festiwal, kreowany przez Małgorzatę Markowską, córkę artysty. To idea, by poprzez występ wybitnych artystów uczcić pamięć patrona fundacji, a jednocześnie w proponowanym programie nawiązać do profilu działalności Andrzeja Markowskiego.

Tegoroczny Tryptyk ma wymiar szczególny, do grona jego współorganizatorów dołączyli ważni partnerzy – Smithsonian Institution, Związek Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Program II Polskiego Radia. Tryptyk wpisuje się w rozpoczynające się obchody 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich, a także w rocznicę 90. urodzin Andrzeja Markowskiego, która przypadła 22 sierpnia. Festiwal został włączony do mającego już duże tradycje cyklu koncertów Generacje, organizowanego przez ZKP w celu prezentacji różnych pokoleń kompozytorów polskich i niekiedy zagranicznych XX i XXI wieku. Tym razem program wypełnią utwory kompozytorów polskich oraz amerykańskich.