Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcejpl / en

BIP

LITERY

KONTRAST

III Międzynarodowe Forum Innowacji „Nowe Technologie-Nowe Horyzonty”

pobierz pdf

„Jesteśmy miastem postrzeganym na mapie kraju jako miasto innowacyjne, rozwijające nowe technologie i dalej z całą mocą chcemy ten kierunek kontynuować. Zależy nam, aby Gliwiczanie i osoby przyjeżdzające do pracy w naszym mieście zarabiały głową, a nie siłą mięśni, bo w ostatecznym rozrachunku jest to dużo bardziej korzystne – powiedział Adam Neumann, Wiceprezydent Gliwic w przemówieniu otwierającym III edycję Międzynarodowego Forum Innowacji „Nowe Technologie-Nowe Horyzonty”, które odbyło się 30 września w hotelu Gold Silvia w Gliwicach.

Pomysłodawcy i gospodarze wydarzenia Miasto Gliwice do dzielenia się spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat rozwoju nowoczesnych technologii i innowacji  zaprosili wielu znakomitych ekspertów m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencji Rozwoju Przemysłu, instytutów naukowo-badawczych, przedstawicieli parków naukowo-technicznych z Cambridge, Północnej Irlandii i Brna oraz praktyków biznesu z Gliwic.

W pierwszej części konferencji liderzy lokalnego biznesu opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z początkowym okresem rozwijania firmy i takim zorganizowaniem się, by później osiągać globalne sukcesy. – Byliśmy pionierami nie tylko w Polsce, ale i w tej części świata i wiedzieliśmy, że żeby rozwijać swoją działalność musimy od początku myśleć globalnie i zdobywać rynki światowe. To nie jest łatwe. To jest bardzo kosztowne i ryzykowne. Natomiast w takiej niszy w jakiej działamy to jest jedyne wyjście– dodał Arkadiusz Patryas, Wiceprezes i3D, gliwickiej spółki, która tworzy różnego rodzaju rozwiązania dla biznesu wykorzystujące technologie wirtualnej rzeczywistości. 

W dyskusji moderowanej przez Luka Palmena, Prezesa Innoco zastanawiano się czym może być polska innowacyjność, jak powinna wyglądać współpraca nauki i biznesu oraz kiedy i czy warto chronić własność intelektualną.  – Na negocjacje idą ludzie, którzy są specjalistami od negocjacji, a naukowcy są ekspertami, którzy uczestniczą w tych negocjacjach. Na swojej uczelni mamy odpowiednie zespoły negocjacyjne, które negocjują z firmami – podkreślał prof. Mariusz Figurski, Prorektor ds. rozwoju z Wojskowej Akademii Technicznej. – O ochronnie własności intelektualnej trzeba zacząć myśleć zanim dokona się wynalazku. W momencie, gdy rozwiązanie jest już wprowadzane na rynek, myślenie o ochronie patentowej jest już mocno spóźnione – mówił z kolei dr Paweł Koczorowski, ekspert z Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polski.

Gdy rozmowa zeszła na najmocniejsze polskie branże nowych technologii, Piotr Pietrzak, Wiceprezes Fundacji StartUp Hub Poland wymienił gry wideo i aplikacje wirtualnej rzeczywistości. –Rynek gier komputerowych to bardzo duży sukces polskich spółek. Mamy też przykłady technologii, które są wyłuskiwane z Polski przez międzynarodowe koncerny jak np. program do zamiany tekstu na głos w technologii Ivona zakupiony przez spółkę z grupy Amazon za wielomilionową kwotę. To pokazuje, że w różnych sektorach jesteśmy w stanie – łącząc ludzi w zespoły, wspierając je i dostarczając kapitał- budować wartość, która jest doceniana na świecie.

W trakcie rozmowy dotyczącej finansowania innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych mówiono o różnorodnych formach wsparcia zarówno dla startupów, małych i średnich przedsiębiorstw jak i firm high-tech. –Patrząc na dwadzieścia pięć lat polskiej historii jeszcze nie było takiego momentu, kiedy ludzie szukający finansowania swojego biznesu mieli tyle okazji i tyle źródeł, o które teraz można się ubiegać – podkreślił Daniel Szczechowski, główny specjalista z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.  W dalszej dyskusji zwrócono uwagę na możliwość dofinansowania nie tylko ze strony Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ale także ze strony tzw. business angels.

Podsumowania konferencji dokonali goście z zagranicy. -Nie tylko myślimy o Polsce, my chcemy promować bilateralne umowy w Gliwicach. To miasto, w którym wspaniale działa technopark, trzeba to wykorzystać  – podsumował Martin Oxley, Strategic Adviser z UK Trade&Investment Poland.

Trzecia edycja konferencji potwierdziła, że miasto, które jeszcze kilkanaście lat temu postrzegane było przede wszystkim jako miasto fabryki Opla, dzisiaj dla wielu, nie tylko specjalistów z branży jest miastem nowych technologii.   

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Gospodarki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.