Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


logo unii

pl / en

BIP

LITERY

KONTRAST

Nagroda dla ŚCNTPL Sp. z o.o. w konkursie za innowacyjność w kategorii „Technologie kosmiczne”

pobierz pdf

Miło nam poinformować, że spółka zależna GAPR Śląskie Centrum Naukowo – Technologiczne Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. została laureatem nagrody głównej w dziedzinie innowacyjności, w ramach VI konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dla projektów realizowanych w ramach perspektywy finansowej 2007 – 2013. Ceremonia rozdania nagród odbyła się 21 kwietnia br. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Śląskie Centrum Naukowo – Technologiczne Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. swoją nagrodę otrzymało w kategorii „Technologie kosmiczne”. W ten sposób PARP doceniła efekty realizacji projektu polegającego na utworzeniu infrastruktury technologicznej Centrum, które zajmuje się wytwarzaniem struktur kompozytowych w technologii autoklawowej wraz z szerokimi możliwościami badań różnego rodzaju konstrukcji i komponentów.
Z pewnością na przyznanie nagrody wpłynął fakt, iż od 2014 roku ŚCNTPL Sp. z o. o. realizuje dwa projekty na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Mowa tu o walidacji technologii wytwarzania kompozytowych paneli strukturalnych do budowy głównej platformy satelity oraz elementów jej wyposażenia.
Technologia wytwarzania struktur kompozytowych utwardzanych metodą autoklawową jest stosowana w przemyśle lotniczym do budowy elementów struktur samolotów oraz śmigłowców, jednakże nie była dotąd stosowana przez żadne polskie przedsiębiorstwo w obszarze przemysłu kosmicznego, który wymaga spełniania jeszcze bardziej wyrafinowanych norm i wymogów jakościowych.
Obecnie dobiega końca rozbudowa infrastruktury technologicznej Śląskiego Centrum Naukowo – Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. , która polega na wdrożeniu nowej metody wytwarzania struktur kompozytowych z tzw. cienkowarstwowych preimpregnatów (tzw. thin ply technology) co pozwala uzyskać jeszcze lepsze parametry gotowych elementów.
Wysoki potencjał technologiczny ŚCNTPL Sp. z o. o. może mieć szczególne znaczenie w kontekście udziału polskiego przemysłu w realizacji nowych zamówień dla polskiej armii czy też w realizacji krajowego programu kosmicznego stanowiącego jeden z celów Programu działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki.

 Dyplom, nagroda PARP 2015

 Dyplom i pamiątkową statuetkę przedstawicielom ŚCNTPL wręczyła prezes PARP – Bożena Lublińska-Kasprzak oraz wicepremier Janusz Piechociński.

Clean room – Wytwarzanie kompozytów odbywa się w tzw. clean roomie – pomieszczeniu o stale monitorowanych parametrach środowiska (czystość powietrza, temperatura, wilgotność).

 Autoklaw – Struktury kompozytowe utwardzane są w nowoczesnych autoklawach o dużych wymiarach roboczych.