Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


logo unii

pl / en

BIP

LITERY

KONTRAST

Otwarcie Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej

pobierz pdf

28 sierpnia na lotnisku w Gliwicach otwarto oficjalnie Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej. Po zabudowaniu betonowego pasa startowego przeznaczonego głównie dla lotnictwa biznesowego, małych samolotów towarowych oraz pasażerskich, przyszła kolej na otwarcie Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann wraz ze swoją zastępczynią Ewą Weber, senator RP Zygmunt Frankiewicz oraz Bogdan Traczyk, prezes zarządu Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej w Gliwicach.

Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej powstało na terenie zmodernizowanego gliwickiego lotniska. W nowoczesnym budynku wystawienniczo-szkoleniowym, zaprojektowanym przez PANOVA Studio, zamontowano nowoczesne symulatory lotów, kopuły i-cinema 180 stopni i 360 stopni, w których można zobaczyć film o lotnictwie 4D.

– Jesteśmy dumni z tego projektu, choć de facto jest on gotowy dopiero w połowie – zauważył Bogdan Traczyk, prezes Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej. – Zamierzamy stworzyć tu Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Część tego parku już mamy. Dzięki wzajemnej współpracy z aeroklubem, nie występującej nigdzie indziej w okolicy, stworzyliśmy model finansowy, który pozwoli to przedsięwzięcie sprawnie i sukcesywnie zrealizować.

W ramach Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej będzie również działał Ośrodek Modelarstwa Lotniczego prowadzony przez Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych. Ośrodek Modelarstwa zaangażowany jest obecnie w realizację unijnego projektu społecznego „Modelarze na start”.
Na cele ośrodka w pobliżu lotniska powstaje tor dla modeli na uwięzi, na którym będzie można rozgrywać zawody o zasięgu krajowym i światowym.

– To pokazuje, że powstanie Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej jest elementem jeszcze większego projektu. Gliwice są miastem ambitnym i chcą się rozwijać, i to nie w sposób standardowy, a taki, który daje największą satysfakcję zarówno tym, którzy za to miasto odpowiadają , jak i mieszkańcom – podsumował senator Zygmunt Frankiewicz, były wieloletni prezydent Gliwic.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie Aeroklub Gliwicki we wrześniu daje dodatkową możliwość bezpłatnego skorzystania z symulatora i kina kopułowego, symulatora 360 stopni, oraz zwiedzenia części wystawienniczej.

Wizyty przewidziano od poniedziałku do piątku, w blokach 80-minutowych i grupach 30-osobowych. Wstęp w godz. 14.00, 15.20, 16.40, 18.00.

Obowiązuje zasada jedna rezerwacja = jedna osoba!

Link do rezerwacji: https://bit.ly/38pBMZS – zapraszamy serdecznie!