logo unii

pl / en

BIP

LITERY

KONTRAST

„Środowisko i rak – jak się mu przeciwstawiać” – wykład Pani Prof. Wandy Baer-Dubowskiej w dniu 12.12.2019 r.

pobierz pdf

Wszechnica PAU i Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszają na wykład „Środowisko i rak – jak się mu przeciwstawiać”, który wygłosi Pani Prof. Wanda Baer-Dubowska.

Gdzie: Willa Caro, Dolnych Wałów 8a

Kiedy: 12 grudnia 2019 

 godz. 16.00

Wstęp wolny!

Prof. W. Baer-Dubowska – to wieloletni kierownik Katedry Biochemii Farmaceutycznej  Uniwersytetu Poznańskiego – jest  uznaną specjalistką od kancerogenezy chemicznej, czyli procesu powstawania raka pod wpływem czynników chemicznych, zwłaszcza występujących w otoczeniu człowieka. Jednocześnie posiada ona wiedzę, jak zapobiegać rakowi, szczególnie dzięki związkom chemicznym występujących w naszym pożywieniu.

Pani Prof. Wanda Baer-Dubowska  jest absolwentem Akademii Medycznej
w Poznaniu. Jest Profesorem zwyczajnym w Katedrze Biochemii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i byłym wieloletnim kierownikiem tej Katedry.

Od  ponad 30 lat zajmuje się zagadnieniem chemicznej kancerogenezy i chemoprewencji nowotworów, szczególnie za pośrednictwem związków zawartych w diecie.  W ostatnich latach rozwija również badania z zakresu epigenetyki. Poza macierzystą placówką pracowała w dwóch wiodących ośrodkach z zakresu kancerogenezy i biologii nowotworów zagranicą: Institute for Cancer Research
w Villejuif (Francja) i MD Anderson Cancer Center w Houston (TX, USA). Jest autorem wielu publikacji w renomowanych czasopismach oraz wydawnictw książkowych z tego zakresu, a także podręczników akademickich w tym jednego wydanego przez CRC Taylor&Francis (USA). Jest członkiem American Association for Cancer Research, European Association for Cancer Research, European Environmental Mutagen Society (sekretarz generalny 2004-2006), Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. W tym ostatnim pełni aktualnie funkcję Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego.