logo unii

pl / en

BIP

LITERY

KONTRAST

Wspieramy naukę i innowacje w regionie – karoseria kompozytowa bolidu Silesian Greenpower

pobierz pdf

Śląskie Centrum Naukowo – Technologiczne Przemysłu Lotniczego w Czechowicach – Dziedzicach należące do Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju wspiera pracę naukową i badawczą studentów.

Na bazie odpowiedniego porozumienia z Politechniką Śląską centrum technologiczne z Czechowic-Dziedzic wykonało karoserię kompozytową bolidu Silesian Greenpower – symbolu innowacji Śląska. Projekt ten jest od kilku lat realizowany przez Wydział Mechaniczny – Technologiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Karoseria została wykonana w innowacyjnej technologii – tzn. z preimpregnowanych żywicą tkanin węglowych utwardzanych metodą autoklawową. Technologia ta stosowana jest obecnie przede wszystkim w przemyśle lotniczym i kosmicznym, ale również… w Formule 1.
Współpraca z Politechniką polegała na przeprowadzeniu pełnego cyklu produkcyjnego – od doradztwa na etapie projektowania poszycia bolidu, poprzez przygotowanie odpowiednich foremników, po wykonanie struktur kompozytowych stanowiących karoserię pojazdu, któremu ze względu na specyficzny kształt nadano nazwę Shark III.

Bolid został już przekazany Politechnice Śląskiej – studentom życzymy dalszych sukcesów i cieszymy się, że mogliśmy pomóc.

Efekt zakończonych prac można zobaczyć na poniższych zdjęciach.