GAPR

historia Gapr sp. z o.o.

 

Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju spółka z o.o. w Gliwicach powstała w 1999 roku (dawniej Agencja Rozwoju Lokalnego sp. z o.o.).


GAPR sp. z o.o. jest spółką z Miastem Gliwice jako jej głównym udziałowcem, której zadaniem jest w szczególności wspieranie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Wspieranie MŚP stanowi istotny element polityki Miasta Gliwice, a utworzenie spółki stało się instrumentem jej realizacji. Od 15 lat Agencja prowadzi intensywne działania na rzecz nauki, biznesu i samorządu.

Tworzy sprzyjające warunki dla powstawania nowych firm oraz rozwoju przedsiębiorstw istniejących. Spółka posiada unikalny zbiór zasobów, dzięki którym wsparcie dla firm może mieć charakter kompleksowy.

Na rewitalizowanych terenach po byłej kopalni „Gliwice” powstała w 2008 roku szczególna przestrzeń miejska - Nowe Gliwice Centrum Edukacji i Biznesu. W ramach tego kompleksu dostępne są powierzchnie biurowe oraz kilkanaście hektarów terenów inwestycyjnych objętych preferencjami podatkowymi dla działalności gospodarczych w branży nowoczesnych technologii.

Pod koniec 2013 roku, po wygraniu przetargu ogłoszonego przez Ministerstwo Skarbu Państwa, Agencja stała się właścicielem lub współwłaścicielem kilku atrakcyjnych nieruchomości w regionie i kilku spółek służących przedsiębiorcom

Spółka pozyskała Bytomski i Żorski Park Przemysłowy z halami fabrycznymi i budynkami biurowymi, w których znajdują się pomieszczenia na wynajem. W Żorach do zagospodarowania są również tereny inwestycyjne.

Poprzez Górnośląską Agencję Promocji Przedsiębiorczości S.A., będącą podmiotem zależnym wobec GAPR sp. z o.o., spółka stała się właścicielem Rybnickiego Inkubatora Technologicznego oraz współwłaścicielem dwóch Agencji Rozwoju Lokalnego – w Sosnowcu i Jaworznie a także Agencji Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej.

Spółka jest głównym udziałowcem (około 80%) Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego sp. z o.o. w Czechowicach-Dziedzicach – najnowocześniejszego w Europie ośrodka, zajmującego się  wytwarzaniem i badaniem kompozytowych elementów konstrukcyjnych z użyciem metody autoklawowej oraz technologii kompozytów cienkowarstwowych (Thin Play Technology).

Poprzez zaangażowanie kapitałowe w Centrum, GAPR sp. z o.o. wspomaga rozwój innowacyjnej branży lotniczej. To duże laboratorium kompozytów i badań wytrzymałościowych, gdzie produkuje się także elementy prototypowe, w 2014 roku wzbogaci się o najnowsze wyposażenie technologiczne w zakresie kompozytów cienkowarstwowych, które w tej chwili funkcjonuje tylko w Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Na ten cel Centrum otrzymało 10 mln zł dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Obecnie w skład Agencji wchodzą:

  • Ośrodek Biznesu GAPR sp. z o.o.,

  • Nowe Gliwice Centrum Edukacji i Biznesu,

  • Inkubator Przedsiębiorczości,

  • Parki Przemysłowe zlokalizowane w Żorach i Bytomiu,

  • Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego sp. z o.o. (GAPR jest większościowym udziałowcem),

  • GAPP S.A. z Inkubatorem Technologicznym w Rybniku (jednoosobowa spółka GAPR sp. z o.o.).

 

Siedziba GAPR sp. z o.o. mieści się w Gliwicach przy ulicy Wincentego Pola 16.

 

GAPR sp. z o.o. intensywnie wspiera rozwój przedsiębiorczości – posiada ofertę w kilku miastach w regionie.

 


 

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.