GAPR

NOWE – GLIWICE Centrum Edukacji i Biznesu GAPR sp. z o.o.

Nowe Gliwice to kompleks czterech budynków dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”, zlokalizowany w niewielkiej odległości od centrum Gliwic, w pobliżu węzła „Sośnica” autostrad A4 i A1. Wjazd na teren Nowych Gliwic możliwy jest od strony północnej przez ul. Kopalnianą, a od strony południowej – przez ul. Bojkowską.

Historia KWK Gliwice sięga 1901 r. W tym też czasie powstawały najbardziej charakterystyczne budynki kopalni (cechownia z łaźnią, maszynownia i kotlownia), których projektantami Emil i Georg Zillmanowie – twórcy katowickiego Giszowca i Nikiszowca.

Kilka lat po tym, jak na powierzchnię wyjechał ostatni wagon węgla, w 2005 r. rozpoczęto rewitalizację 15 ha pokopalnianego terenu. Celem działań było przystosowanie obiektów do nowych funkcji: edukacyjnych i biznesowych.  Przebudowy doczekały się: cechownia – siedziba GWSP; maszynownia – zaadoptowana na biura i inkubator przedsiębiorczości; willa dyrektora – wynajęta firmie energetycznej. W miejscu dawnej dyrekcji kopalni postawiono nowy budynek dydaktyczny połączony z cechownią stalowo-szklanym łącznikiem. Pieczołowicie odrestaurowano kilka pokopalnianych obiektów, wzniesiono nowe biurowce i przygotowano działki dla inwestorów. Na realizację projektu wydano 24 mln euro, w tym 9,5 mln euro pozyskano z funduszy europejskich. Ostatecznie prace zakończono w 2008 r.

Terenem i obiektami Nowych Gliwic zarządza Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o., która uruchomiła tutaj drugi w Gliwicach Inkubator Przedsiębiorczości. Głównym celem tej instytucji jest pobudzanie rozwoju gospodarczego poprzez wspomaganie indywidualnej przedsiębiorczości, promocję przedsiębiorczości, tworzenie otoczenia sprzyjającego nawiązywaniu współpracy pomiędzy firmami. Najważniejszą korzyścią z przebywania w Inkubatorze jest możliwość wymiany doświadczeń i nawiązanie współpracy pomiędzy firmami oraz uczelniami.

Oferta jest bardzo zróżnicowana, skierowana do małych i dużych firm. Przy ulicy Bojkowskiej lokują się jedna po drugiej nowoczesne firmy co sprzyja wymianie doświadczeń i tworzeniu odpowiedniego otoczenia dla innowacyjnych przedsięwzięć.

Lokalizacje te są doskonale skomunikowane, gdyż leżą w niewielkiej odległości od skrzyżowania autostrad A1 i A4 (węzeł Sośnica) oraz dróg krajowych.

Wszystkie działki wytyczone w ramach pierwszego etapu zagospodarowania terenu zostały sprzedane. Rozebrano więc znajdującą się tuż obok pokopalnianą hałdę (w części należącą do GAPR sp. z o.o.). W ten sposób pozyskano kolejne 8 ha gruntów pod inwestycje. Obecnie trwają prace zbrojeniowe, dofinansowane także ze środków Unii Europejskiej. Działki będą systematycznie zbywane w przetargach.

W Nowych Gliwicach swoje siedziby mają nowoczesne firmy:

- INFINITE DREAMS – tworząca gry i aplikacje na platformy mobilne;

- FUTURE PROCESSING - działająca na globalnym rynku oprogramowania;

- FLYTRONIC – ośrodek badawczo-rozwojowy dla branży lotniczej, który zbudował w Gliwicach bezzałogowy samolot Fly Eye, wykorzystywany już przez wojsko, a niedawno utworzył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum szkoleniowe pilotów bezzałogowych statków powietrznych;

- SIMTEC SYSTEM – jeden z największych dystrybutorów systemów telewizji przemysłowej i alarmowych;

- KAMSOFT – spółka informatyczna, dostarczająca  specjalistyczne oprogramowanie, przeznaczone dla sektora medycyny i farmacji.

W Nowych Gliwicach (przy ulicy Bojkowskiej) lokują się nowoczesne firmy, co sprzyja wymianie doświadczeń i tworzeniu odpowiedniego otoczenia dla innowacyjnych przedsięwzięć.

Strefa przedsiębiorczości obejmuje 10 działek o powierzchni od ok. 4900 do ok. 7900 m2, uzbrojonych w sieci wodociągową i kanalizacyjną, z dostępem do energii elektrycznej oraz sieci teleinformatycznej. Działki rozdzielone są wewnętrznymi drogami dojazdowymi.

W biurach o powierzchni od 30 do 100 m2 wyposażonych w sieć teleinformatyczną i dedykowaną sieć zasilającą znalazło swoją siedzibę kilkadziesiąt firm. Kompleks objęty jest całodobową ochroną a budynki posiadają wydzielone strefy dostępu. Wszystkie budynki wyposażone są w łącze dostępowe do Internetu, którego prędkość dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb klientów. Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. dysponuje własnym dedykowanym łączem światłowodowym zestawionym przez firmę GTS Energis, co pozwala na realizowanie usług transmisji danych z gwarancją dostępności SLA 99,9 %. Kompleks posiada również własne zamykane zaplecze parkingowe dla 600 pojazdów.

            

Pobierz pliki:

Cennik usług (obowiązuje od 01.12.2015)

Regulamin porządkowy budynek 4

Wzór umowy najmu

Wynajem sali - formularz

Podanie o przyjęcie

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.