logo unii

pl / en

BIP

LITERY

KONTRAST

Konkurs Innowator Śląska 2014 – poznajmy zwycięzców i wyróżnionych

pobierz pdf

16 września 2015 r. w Chorzowie, podczas konferencji regionalnej „Śląskie potencjały: technologie dla miast przyszłości” organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z Górnośląską Agencją Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. oraz Parkiem Naukowo-Technologicznym „TECHNOPARK GLIWICE”, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień w konkursie Innowator Śląska 2014.

W tym roku po raz 7 mieliśmy przyjemność uhonorować najbardziej innowacyjne firmy i instytucje naukowe z województwa śląskiego, które z sukcesem wdrażają swoje nowatorskie pomysły i potrafią je przełożyć na zysk zarówno w kraju, jak i za granicą. Podmioty wdrażające innowacyjne rozwiązania są dźwignią polskiej gospodarki, kreują nowe miejsca pracy i przyczyniają się do rozwoju innowacyjności w regionach.

Konkurs zorganizowany został w ramach projektu Enterprise Europe Network, współfinansowanego ze środków Komisji Europejskiej. Komisja przychyla się wszelkim inicjatywom, które bezpośrednio promują i wspierają innowacyjne firmy i instytucje naukowe.

Do konkursu zgłosiło się 20 uczestników. Wśród rozwiązań dominowała branża IT – 31% zgłoszeń oraz ochrona środowiska – 15,8%, pozostała grupa to podmioty reprezentujące szeroko rozumiany przemysł oraz inne pojedyncze branże. Poziom innowacyjności zgłoszonych pomysłów oraz ich liczba potwierdza ogromny potencjał województwa śląskiego w obszarze nowych technologii.

Komisja konkursu Innowator Śląska 2014 wybrała laureatów w czterech kategoriach: – mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca oraz instytucja sektora badawczo-rozwojowego. Zwycięzcami konkursu zostali kolejno:

Trufle Mozaiki Monika Wolak, Jakub Wolak s.c. za półautomatyczną linię do układania mozaiki szklanej w oparciu o indywidualny projekt graficzny;
Media sp. z o.o. za Mediaimager GM4 – duplikator danych cyfrowych,
SUNEX SA za pompę ciepła NEXUS,
Instytut Technik Innowacyjnych EMAG za kompleksowy system do monitorowania i analizy parametrów w rejonie ściany wydobywczej X-MAN.
Dodatkowo, Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, został uhonorowany nagrodą specjalną Marszałka Województwa Śląskiego – INNOSILESIA. Instytut doceniono za wysoki poziom innowacyjności systemu X-MAN oraz wieloletnie doświadczenie placówki w rozwoju innowacyjności.

W gronie wyróżnionych firm i instytucji naukowych znaleźli się:

Ekoinwentyka Sp. z o.o. za adaptację kompaktowego bioreaktora trójfazowego do bioeliminacji zanieczyszczeń i odorów dla oczyszczalni ścieków oraz zakładów gospodarki odpadami,
Noidss Sp. z o.o. za pierwszą polską blokadę alkoholową,
PREVAC Sp. z o.o. za system UHV do osadzania cienkich warstw metodą PLD oraz PVD,
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o.o. za wspomaganie czynności serwisowych sprzętu wojskowego (SpW) przy wykorzystaniu rzeczywistości poszerzonej (Augmented Reality).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie oraz gratulujemy laureatom i wyróżnionym.

Zachęcamy również do zapoznania się z katalogiem uczestników Innowatora Śląska 2014.

Zapraszamy do artykułu o konferencji na stronach:

http://www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=7886

http://www.ris.slaskie.pl/pl/aktualnosc/0/1442493327/0/0