logo unii

pl / en

BIP

LITERY

KONTRAST

Misja gospodarcza Nanotechnology Company Mission “NANORA Convoy”

pobierz pdf

W dniach 19.11-20.11.2014 gościliśmy w Katowicach przedstawicieli projektu NANORA z landu Hesji w Niemczech.
NANORA – Nano Regions Alliance to stowarzyszenie firm oraz instytutów naukowo-badawczych z obszaru nanotechnologii z Niemiec, Holandii, Francji oraz Irlandii. Celem misji było nawiązywanie międzynarodowej współpracy gospodarczej, technologicznej, handlowej oraz naukowo-badawczej pomiędzy przedsiębiorstwami oraz instytucjami naukowo-badawczymi z Polski oraz w/w państw.

W dniu 19.11.2014 zorganizowano wizytę w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, gdzie uczestnicy misji mieli okazję zapoznać się z ofertą naukowo-badawczą i biznesową w/w Centrum. Zwiedzili także liczne zaawansowane laboratoria chemiczne, fizyczne i biologiczne.

Po wizycie w ŚMCEBI uczestnicy wzięli udział w tzw. „networking dinner”, kolacji przy której można było bliżej się zapoznać i w mniej formalnych warunkach porozmawiać o potencjalnej przyszłej współpracy.

W dniu 20.11.2014 w sali konferencyjnej Hotelu Diament zostały zorganizowane spotkania B2B z przedstawicielami projektu NANORA – niemieckimi i francuskimi przedsiębiorstwami oraz instytucjami B+R z obszaru nanotechnologii. Wszystkich zgromadzonych przywitał Prezydent Miasta Katowice Pan Piotr Uszok, który zaprezentował także możliwości inwestycyjne miasta Katowice. Następnie zarówno goście z zagranicy, przedstawiciele firm krajowych, jak i naukowcy mieli możliwość krótkiego zaprezentowania swojej działalności podczas tzw. „Elevator Pitch”. W tym samym czasie brukselski lobbysta, przedstawiciel firmy ECSEL (wcześniej ENIAC), Pan Helmut Ennen rozmawiał z Prezydentem Miasta Katowice Panem Piotrem Uszokiem oraz z przedstawicielką Urzędu Marszałkowskiego Panią Moniką Kruszelnicką-Ptak na temat przyszłości i możliwości rozwoju współpracy międzynarodowej w obszarze nanotechnologii.

Ze strony NANORY w misji uczestniczyli przedstawiciele następujących firm i instytucji:

•Germany Trade & Invest GTAI,

•GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenenforschung GmbH,

•Oxford Instruments Omicron NanoScience,

•Hessian Ministry of Economics, Energy, Transport, Urban and Regional Development,

•Hessen Trade & Invest GmbH, Enterprise Europe Network z Niemiec,

•IEMN – CNRS Institute of Electronics Microelectronics and Nanotechnology z Francji,

•Droptechnology z Irlandii.

Region śląski reprezentował Śląski i Dolnośląski Klaster Nanotechnologiczny, Fundacja NANONET, instytucje badawczo-rozwojowe takie jak: Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Bank Tkanek oraz przedstawiciele następujących przedsiębiorstw: ATEKNEA SOLUTIONS, ELBIT, Elplastplus, NGLab, KSSE, OPTICON Nanotechnology, Plasma System, Progresja, Silesia Automotive, Smart Technologies.

Organizatorem Misji w Katowicach była Górnoslaska Agencja Przedsiebiorczości i Rozwoju sp. z o.o. w ramach projektu Enterprise Europe Network.