Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcejpl / en

BIP

LITERY

KONTRAST

„Nowe Gliwice” Centrum Edukacji i Biznesu

„Nowe Gliwice” Centrum Edukacji i Biznesu

„Nowe Gliwice II” (dawne tereny Fabryki Drutu)

Adres: Bojkowska 37, 44-100 Gliwice.

 

Tereny „Nowych Gliwic” są dogodnie skomunikowane i wyposażone w nowoczesną infrastrukturę. Inwestujące tu firmy mają dostęp do lokalnego rynku pracy, wykwalifikowanych kadr kształconych na Politechnice Gliwickiej oraz bliskość potencjalnych partnerów biznesowych rozlokowanych w aglomeracji śląskiej.

 

 

Dostępnych jest ponad 9 hektarów terenów inwestycyjnych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw*.

Nieruchomości znajdują się w strefie przedsiębiorczości Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z o.o. przy ul. Bojkowskiej w Gliwicach.

Korzyści dla inwestorów:

 • dostępność kompleksowo uzbrojonych terenów przeznaczonych pod inwestycje;
 • na terenie strefy przedsiębiorczości obowiązuje zwolnienie z podatku od nieruchomości na zasadach określonych stosownymi uchwałami Rady Miasta Gliwice;
 • w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji”, przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu nowej inwestycji, na podstawie decyzji o wsparciu wydawanej przez KSSE S.A.;
 • możliwość lokalizacji inwestycji na działkach doskonale skomunikowanych (bezpośrednie skomunikowanie z drogą powiatową, sąsiedztwo skrzyżowania autostrad A1/A4, bliskość wyposażonego w utwardzoną drogę startową Lotniska Gliwice);
 • możliwość ulokowania również obiektów magazynowych na udostępnianym terenie;
 • atrakcyjne sąsiedztwo biznesowe prezentowanych terenów inwestycyjnych – Nowe Gliwice – określane są  „gliwicką doliną krzemową”;
 • pozyskanie atrakcyjnego cenowo terenu inwestycyjnego w przejrzystej procedurze przetargu ustnego, tj. licytacji;
 • pomoc i doradztwo w całym procesie inwestycyjnym.

*zgodnie z definicją wskazaną w załączniku nr 1 do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/201

Adres: ulBojkowska 37, 44-100 Gliwice.
Wjazd na teren Nowych Gliwic możliwy jest od strony północnej przez ul. Kopalnianą,
a od strony południowej – przez ul. Bojkowską.

 

 Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” GAPR sp. z o.o. to zrewitalizowany kompleks budynków dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Gliwice, zlokalizowany w niewielkiej odległości od centrum miasta, w pobliżu węzła Gliwice – Sośnica łączącego autostrady A1 i A4, Drogowej Trasy Średnicowej oraz zjazdu z autostrady A4 na ul. Rybnicka.

 

To miejsce  wyjątkowe w którym odrestaurowane budynki dawnej kopalni sąsiadują z nowoczesnymi siedzibami firm informatycznych oraz przedsiębiorstw zaawansowanych technologii z branż takich jak:

 • elektrotechnika
 • energetyka,
 • telekomunikacja
 • lotnictwo

Budynki wchodzące w skład kompleksu „Nowe Gliwice”

Budynek 1 – Willa

Willa była niegdyś obiektem mieszkalnym, zajmowanym przez dyrektora kopalni – stąd nazwa Willa. W swojej historii wielokrotnie zmieniał użytkowników. Jeszcze przed wygaszeniem wydobycia w KWK Gliwice zajmowany był on przez związki zawodowe działające w zakładzie. Dziś w tym budynku oddajemy do dyspozycji klientów 714 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane, a w budynku znajduje się kompletne zaplecze sanitarne.

 

 

 

 Budynek 2 – Dyrekcja Kopalni

Nowoczesny budynek nr 2 o powierzchni ponad 2000 m2 powstał na fundamentach dawnej dyrekcji kopalni. Ze względów ekonomicznych bardziej opłacalne było wyburzenie części budynku i jego odbudowa, aniżeli jego adaptacja. Budynek 2 jest znakomitym miejscem do studiowania i prowadzenia pracy naukowej. Pomieszczenia dydaktyczne są jasne, przestronne i komfortowe. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane.

Budynek 3 – Cechownia

 

W styczniu 2020 roku firma EMT-Systems została zarządcą zrewitalizowanego budynku dawnej cechowni kopalni Gliwice o powierzchni blisko 8,5 tys. m2, na których kursanci mają do dyspozycji 40 sal oraz laboratoriów. W budynku znajduje się także aula wykładowa mogąca pomieścić do 200 osób oraz kilka sale konferencyjnych. Domeną firmy są zajęcia praktyczne, a nowa siedziba pozwoliła na rozbudowę specjalistycznych laboratoriów. Większość miejsca zajmują stanowiska dydaktyczne oraz maszyny przemysłowe, na których ćwiczą kursanci

Budynek 4 – Maszynownia

 

W maszynowni oddajemy do dyspozycji klientów powierzchnie biurowe, magazynowe, aneksy kuchenne oraz salę konferencyjno-szkoleniową.We wszystkich pomieszczeniach istnieje możliwość uruchomienia klimatyzacji. Klienci mogą również skorzystać ze strzeżonych serwerowni rozlokowanych na każdym piętrze budynku. Budynek objęty jest całodobową ochroną i wyposażony w systemy sygnalizacji włamania oraz pożaru.

 

Inkubator Nowych Gliwic

 

Inkubator to 3-kondygnacyjny budynek o powierzchni 4577 m2, z 20 lokalami o powierzchniach 45 m2 lub około 100 m2, zapleczem socjalnym i własną serwerownią. Po zakończeniu inwestycji w czerwcu 2012 r. Przedsiębiorcy zakupili lokale na preferencyjnych warunkach wpłacając tylko 1 % wartości swojej nieruchomości. Spłata pozostałej części należności została rozłożona w nieoprocentowanych ratach na 5 lat. Inkubator „zasiedlili” inwestorzy prowadzący działalność z zakresu nowych technologii.

 

 

 

 

Do pobrania:

 

 Cennik usług (obowiązuje od 01.12.2015)
Regulamin porządkowy
 Wzór umowy najmu
 Wynajem sali – formularz
 Podanie o przyjęcie

Adres: ul. Dubois 45c, 44-100 Gliwice.

 

„Nowe Gliwice II” (dawne tereny Fabryki Drutu) to docelowe centrum biznesowo-kulturalne przy ul. Dubois w Gliwicach dla firm z branż kreatywnych, zajmujących się architekturą, wzornictwem, nowymi technologiami, IT oraz start-up’ów, które powstaje w wyniku rewitalizacji dawnych terenów Fabryki Drutu.

 

Inwestycja ma celu wykreowanie tętniącego życiem kwartału miejskiego, o wysokiej klasy rozwiązaniach architektoniczno-przestrzennych, w miejscu mocno zaniedbanym i niedostępnym. Obszar o powierzchni 2,6 ha, będzie charakteryzować się wysoką jakością przestrzeni publicznej i postindustrialnym charakterem. Najciekawsze stare budynki, zostaną zachowane i odrestaurowane z zachowaniem oryginalnego stylu architektonicznego i nadaniu im nowych funkcji usługowo-biurowych.

Rewitalizacja terenu trwa już od kilku lat. Na obszarze dawnych terenów Fabryki Drutu staraniem Zarządu Spółki, we współpracy z Miastem Gliwice zostało już przeprowadzone w latach 2014-2015 uzbrojenie terenu, rozbiórka części starych, nieestetycznych budowli, usuwanie chwastów architektonicznych, wyznaczenie nowych dróg wewnętrznych oraz doprowadzenie m.in. kanalizacji sanitarnej czy sieci wodociągowej i energetycznej, co z kolei obecnie umożliwia nam dalsze zagospodarowanie tego terenu. Oprócz własnego wkładu pieniężnego, wkładu inwestorów prywatnych, pierwszy etap inwestycji został  zrealizowany z dofinansowania ze środków UE.

W 2016 r. GAPR sp. z o.o.  stała się właścicielem części dawnych terenów Fabryki Drutu i rozpoczęła realizację planu funkcjonalnego zagospodarowania przestrzeni. Zgodnie z nim na dawnych terenach Fabryki Drutu powstanie:

część biurowa dla firm z branży IT i kreatywnej, czyli tych łączących działalność gospodarczą z szeroko rozumianą kulturą  i technologią. Zabudowania dawnej Fabryki Drutu zostaną zaaranżowane na trzy biurowce o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Pierwszy z obiektów ma powstać na bazie zachowanego muru po jednym z poprzemysłowych budynków. Kolejne dwa również będą nawiązywać do przeszłości kompleksu.

  część kulturalna – na dawnych terenach Fabryki Drutu odbywają się imprezy kulturalne i naszym celem jest podtrzymanie i zintensyfikowanie tej działalności kulturalnej. Bliskość Palmiarni, ulicy Zwycięstwa oraz nowo powstałej powierzchni na dachu tunelu DTŚ sprawia, że  Nowe Gliwice 2 traktujemy jako miejsce kameralnych imprez kulturalnych na otwartej przestrzeni.

Od roku 2017 trwają zaawansowane prace projektowe związane z rozbudową i przebudową starej „Siatkarni”. Docelowo budynki te będą pełnić funkcję usługową, ukierunkowaną na działania prospołeczne.
Projektowany kompleks będzie doskonałym miejscem dla eventów, wystaw, zlotów tematycznych, tagów, czy dużych konferencji i koncertów. Rewitalizacja zakłada aktywizację przestrzeni publicznej wokół budynków. Planuje się stworzenie przyjaznej przestrzeni do odpoczynku, spacerów, letnich ogródków kawiarnianych.

Ponadto Spółka pozyskała także pierwszych inwestorówfirmę budowlaną Radbud, która zajmuje się renowacją budynków oraz biuro architektoniczne Projarch z Gliwic.

Wizualizacja Projektu „Nowe Gliwice II”

 

Wirtualne spacery po „Nowych Gliwicach II”